כירורגיה אונקולוגית

מחלות ממאירות

תת התמחות של הכירורגיה הכללית העוסקת בבעיות כירורגיות הנוצרות עקב מחלות ממאירות. בכירורגיה זו נכללים ניתוחים לסרטן המעי הגס והרקטום, ניתוחי וושט וקיבה וכן ניתוחי לבלב וכבד. בנוסף, במסגרת ניתוחי סרטן נכללים גם ניתוחי שד, שיחזור פלסטי של השדיים וניתוחים הנגרמים ממלנומה וגידולי עור אחרים.

תחומי ההתמחות של פרופ' פפא בתחום זה הם:
סרטן השד
מערכת העיכול: קיבה, מעי גס וחלחולת, מעי דק ולבלב
ניתוחים מורכבים בעקבות גידולים ממאירים במערכת העיכול ובחלל הבטן
קבעו תור לפרופ' משה פפא, מומחה לכירורגיה וכירורגיה אונקולוגית

אונקולוגיה וכירורגיה

אחד מתתי התחומים בתחום הכירורגיה הוא כירורגיה אונקולוגית. מדובר בטיפולים ניתוחיים שמטרתם לרפא/לטפל בגידולים סרטניים שהתפתחו באזורים שונים בגוף. כל גידול דורש תכנית טיפולית מותאמת למצבו של המטופל. המטרה אותה חותרים להשיג היא כמובן הסרה טוטאלית של הגידול, מבלי להשאיר גרורות או תאים סרטניים בגוף.

התכנית הטיפולית המתאימה היא רב מערכתית הכוללת – כירורגיה, כמוטרפיה, טיפולים ביולוגיים, מניפולציה של מערכת החיסון והקרנות ומותאמת ספציפית למצבו של החולה.

המומחיות הנדרשת בתחום הכירורגיה האונקולוגית

עקב המורכבות של הגידולים המתפתחים בגופו של האדם, מדובר על תחום בו נדרש המנתח לבצע פעולות מדויקות מאוד להסרת הגידול תוך יצירת מינימום של נזק לרקמות הבריאות. לכן הוא מתחלק לתת תחומים בהתאם למיקום הגידולים והמנתחים המומחים בתחום עברים הכשרה מקיפה ויש להם הרבה מאוד ידע המשלב גישות ושיטות טיפוליות רב מערכתיות בתחום הטיפול האונקולוגי  .

כמו כן  הם מיישמים טכנולוגיות כירורגיות בשילוב עם מכשור מתקדם מאוד. הטכנולוגיות והמכשור מאפשרים להם לבצע את הפעולות ברמת דיוק גבוהה מאוד על מנת לפגוע בגידול תוך שימור הרקמה הבריאה ככל שניתן. יש לציין שגם אמצעי הדמיה מסייעים לכירורגים לבצע את הניתוח הנדרש וכן באמצעות מערכות ההדמיה ניתן לוודא כי הגידול הוסר בשלמותו מתוך גופו של המטופל.

מאפיינים של כירורגיה אונקולוגית

כאמור, בתחום זה של הכירורגיה נכללים כל הניתוחים אשר מבצעים אותם במטרה להסיר גידולים ממאירים .לכירורגיה האונקולוגית יש מאפיינים מיוחדים  ששונים מעט משאר תחומי הכירורגיה

הכירורגיה אונקולוגית דורשת:
דיוק מקסימלי

כאמור לעיל, נדרש דיוק מקסימלי אשר נועד להבטיח כי הגידול הממאיר הוצא מהגוף מבלי לפגוע בתפקודו ככל שניתן. כדי להצליח נדרש הכירורג לידע ביולוגי וטכנולוגי  up to date ולעשות שימוש במכשור מתקדם מאוד. כמו כן צריך המטפל להיות מיומן מאוד ומנוסה בתחום ולכן עובר השתלמות – תת התמחות בתת התחום של הכירורגיה האונקולוגית בה הוא עוסק מספר שנים לאחר סיום ההתמחות בתחום הכירורגיה הכללית. 

רב מערכתיות / עבודת צוות

הפעולה הכירורגית האונקולוגית דורשת שיתוף פעולה הדוק עם גורמים רפואיים שונים. וזאת מכיוון שמדובר על טיפול מורכב שכולל התמצאות במספר תחומים דוגמת האונקולוגיה, פלסטיקה, גנטיקה, סיעוד ושיקום.  לכן עוד בטרם הוחלט על הניתוח יש לראות את הטיפול הרחב הרב מערכתי. זה דורש תיאום מראש  של כלל הגורמים המעורבים בטיפול. מסיבה זו יגובש הטיפול בדיון צוות של מומחים שונים הקשורים שמכירים את הבעיה האונקולוגית של החולה. מתוך התחשבות והבנה במצבו ובכל הנקודות שנוגעות למצבו.

התייחסות לאדם שנושא את המחלה/השגחה מיוחדת

חולי סרטן מתמודדים עם פרוצדורות רפואיות מורכבות שגורמות לכך שגופם  ייחלש וכן לדברים גם השפעות נפשיות משמעותיות על החולה ומשפחתו. היות שכך חשוב שהפעולה הכירורגית תתבצע ברגישות רבה תוך התאמה מקסימלית למצב הגופני וליכולת התמודדות עם הניתוח ומשמעויותיו. המצב הרגיש בו נתון חולה אונקולוגי מחייב התייחסות מתאימה אשר תעשה כל מאמץ למנוע ממנו התמודדויות שניתן לחסוך אותן.

הכנה מראש הכוללת טכנולוגית הדמיה וניתוח מיוחדות

עקב השאיפה לשמר תפקוד ואברים חיוניים ככל שניתן תוך שמירה על העקרונות האונקולוגיים ,לקראת כל פעולה כירורגית ממפים היטב את הגוף והאתר בו נמצא הגידול. יש לציין כי הודות למכשור המתקדם ולמקצועיות הרבה של הכירורגים האונקולוגיים הניתוחים כיום משיגים אחוזי הצלחה גבוהים מאי פעם.

תחומי כירורגיה אונקולוגית:

סרטן השד

ניתוחים שנועדו לטפל בגידולים שמופיעים בשד. בהתאם לממדי הגידול ולשלב בו הוא נמצא יבצעו את הניתוח שמטרתו להסיר את הגידול הממאיר ולמנוע חזרתו. עקב המורכבות משולבים בטיפול אונקולוגים , רופאי קרינה, גנטיקאים, פתולוגים וכן פלסטיקאים במקרים בהם תיתכן פגיעה בצורה האסטטית של השד כמו כן במקרים בהם יש צורך לכרות את השד כולו ולשחזרו. במסגרת הניתוחים של השד כיום משולבות טכנולוגיות כקרינה תוך ניתוחית, אונקופלסטיקה, זיהוי שוליים באמצעות מכשור מיוחד דוגמת מרגין פרוב , זיהוי בלוטת הזקיף וכן טכנולוגיות נוספות לזיהוי מדויק יותר של הגידול בשד וטיפולים כימיים נאואדגוונטיים.

מלנומה

ישנם כיום טכנולוגיות לגילוי מוקדם, זיהוי הבלוטה אילה מתנקזת המלנומה וטכנולוגיות טיפול ביולוגיות חדשניות

גידולי מערכת העיכול

ניתוחי קיבה וושט וסרטן המעי הגס והרקטום – במקרה של גילוי  סרטן במע' העיכול באמצעות אנדוסקופיה לרוב יופנה החולה לניתוח. שיטת הניתוח יכולה להיות בשיטה פתוחה לפרוסקופית או באמצעות רובוט . במהלך הניתוח יסיר הכירורג את חלק המעי שבו קיים הגידול. ובמידת האפשר הוא יחבר את הקצוות הפתוחים. בנוסף יסיר המנתח את בלוטות הלימפה שקרובות למעי כדי למנוע התפשטות של הגידול הסרטני. לעיתים , עקב הבנת הביולוגיה של הגידול, נתחיל בטיפול כמטרפי, קרינתי או ביולוגי בהתאם לגודלו ומאפייניו של הגידול על מנת לצמצמו ולהקל על כריתתו המלאה. לעיתים נשתמש אף בשטיפה של חלל הבטן בכימותרפיה על מנת להקטין את סיכויי החזרה של הגידול

ניתוחי כבד ולבלב
  • לא כל סרטן באיברים אלו הוא נתיח. לכן ימופה היטב הגידול ובהתאם לממצאים יוחלט האם ניתן לנתח את החולה.
  •  מדובר על ניתוחים מורכבים בגין המיקום של האיברים הללו.
ניתוחי שד
ניתוחים הקשורים לרקמות הרכות. (סרקומה כדומה)

 מדובר על מחלה נדירה יחסית. היא דורשת טיפול המורכב מאמצעים שונים כמו ניתוחים, כימותרפיה ועוד. 

גידולים אורטופדים
גידולים של המערכת הגיניקולוגית
גידולים במערכת העצבים המרכזית

הקידמה למען הצלחת הטיפול

חשוב לדעת כי בשנים האחרונות חלה התקדמות משמעותית הן בתחום הטיפול  האונקולוגי/ביולוגי/אימוני וגם בתחום הטכנולוגיה הניתוחית  העושה כיום שימוש באמצעים מתקדמים מאוד. הציוד העכשווי מאפשר לבצע פעולות כירורגיות מורכבות מאוד תוך דיוק גבוה ברמת התא והרקמה.

לדוגמא: בין היתר נעזרים במצלמה אופטית אשר מאפשרת לדייק ברמה מקסימלית. כמו כן יש כיום ניתוחים בשיטה הזעיר פולשנית – לפרוסקופית וכן ניתוחים רובוטיים. האמצעים הללו אכן העלו משמעותית את אחוזי ההצלחה של הטיפולים הכירורגיים בקרב החולים אונקולגיים.

לבחור גורם טיפולי מומחה בתחום

היות שמדובר על תחום המחייב המון מקצועיות והבנה מעמיקה, חשוב לפנות אל גורם טיפולי מומחה בתחום. יש כירורגים אונקולוגיים אשר ברשותם מכשור מקצועי ומתקדם מאוד וכן הרבה מאוד ידע עכשווי בתחום ועובדים כחלק מקבוצה רב מערכתית בתחומם. חשוב לאתר אותם כדי להיות רגועים שאתם עושים את המיטב כדי לקבל את הטיפול הטוב ביותר.

פרופסור פפא – לטיפול כירורגי מקצועי ומדויק

פרופסור פפא הינו כירורג מומחה בעל ניסיון רב בתחום האונקולוגי , היכרות מעמיקה עם התחום והתמצאות בכל העזרים הרפואיים הקיימים בתחום. הרופא מציע טיפולים מתקדמים מאוד תוך שיתוף עם צוות רב מערכתי (מולטידיסיפלינרי) . זאת על מנת להעניק טיפולים ברמת מיומנות גבוהה אשר מתבצעים במלוא הרגישות וההבנה.

דילוג לתוכן