כירורגיה כללית

תחומים שונים בטיפולים כירורגיים

כאשר נוקטים בביטוי כירורגיה כללית מתכוונים לרוב לניתוחים באזור הבטן. כולל; ניתוחי קיבה, מעי דק, מעי גס, תריסריון, כבד ולבלב. כמו כן כלולים בתת תחום זה ניתוחי טראומה וניתוחי שד.

כירורגיה כללית הינה תחום ברפואה העוסק בריפוי מחלות, פציעות ומצבים רפואיים אחרים באמצעות ניתוח של גוף החולה. הניתוחים מבוצעים בשיטה סטרילית, שמטרתה למזער את הסיכון לזיהומים. את תחום הכירורגיה ניתן לחלק על פי החלוקה המקובלת למחלקות המנתחות בבתי החולים. הכירורגיה מבוצעת לרוב בבתי חולים, אם כי כיום הולך וגדל מספר הניתוחים המבוצעים במרפאות ואשפוזי יום.

כירורג זה השם המקצועי של הרופא המנתח. אבל גם בתוך התחום הזה ניתן להבחין בין מספר תתי תחומים. כירורגיה פלסטית, כירורגיית שד, נוירוכירורגיה וכירורגיה כללית. עבור כל ביצוע פעולה כירורגית יש לאתר את המנתח אשר יש לו מומחיות בתחום המסוים בו נדרשים לבצע את הטיפול. וזאת מכיוון שיש לכל תת תחום מאפיינים מיוחדים ושיטות טיפול שונות.

תחומי ההתמחות של פרופ' פפא מתמקדים בניתוחים תוך בטניים הכוללים: כיס מרה, ניתוחים עקב הדבקויות ובעיות כירורגיות כלליות של מערכת העיכול וכן עקב מחלות ממאירות. כמו כן, פרופסור פפא עוסק בניתוחים הנוצרים ממצבים מורכבים בתחום הכירורגיה הכללית כגון: חסימות מעיים ובעיות כירורגיות הקשורות במעי הדק. בנוסף מטפל בניתוחי בקעים בדופן הבטן ובמפשעות. פרופ' פפא מבצע ניתוחים הן בשיטה הרגילה והן בשיטה הזעיר פולשנית.

קבעו תור לפרופ' משה פפא, מומחה לכירורגיה וכירורגיה אונקולוגית

סיכונים של פעולות כירורגיות

כל פעולה כירורגית כרוכה בסיכון מסוים. יש ניתוחים מורכבים מאוד שנועדו להציל חיים, ויש ניתוחים פשוטים יותר שגם הסיכון שלהם נמוך. הסיכון המרכזי של כלל הניתוחים הוא זיהומים. העובדה שמבצעים פעולה פולשנית חושפת את המטופל לחיידקים שעלולים לזהם את גופו. אמנם בעבר לא היה מענה לסיכון זה, ומספר רב של מטופלים ניזוקו ואף קפחו את חייהם בגין חיידקים שזיהמו את גופם. אך כיום, כאשר יש ידע מקצועי נרחב בעניין חיידקים וסטריליזציה, מתמודדים עם הסיכון הזה כיאות, ומספר המקרים קטן משמעותית.

אם בעבר היה כל ניתוח כרוך בחתכים גדולים ובסיכונים גבוהים מאוד, הרי כיום מבצעים ניתוחים מתקדמים בשיטה זעיר פולשנית. בשיטה זו ניתן לבצע את הפעולה הרצויה באמצעות חתכים קטנים. לרוב יהיה מלווה ניתוח כזה גם במצלמה אשר מאפשרת לנהל את הטיפול בצורה מדויקת כנדרש. השיטות העכשוויות מאפשרות לצוות המנתח לבצע את הטיפול הנדרש ביעילות מקסימלית ובסיכונים מינימליים. זו הסיבה לכך שכיום מספר הניתוחים גבוה, וממליצים על ניתוחים גם כאשר לא מדובר על הצלת חיים.

הרדמה לקראת ביצוע פעולה כירורגית

יש פעולות כירורגיות אשר תתבצענה רק לאחר הרדמה כללית. המטופל יורדם באמצעות חומרי הרדמה מתאימים, ורק כאשר הוא יהיה רדום יבצעו את הטיפול. וזאת כדי למנוע תחושה וכאב בזמן הטיפול. כמו כן ההרדמה מונעת תזוזות בלתי רצויות. אם כי יש כיום מספר רב של טיפולים כירורגיים שמבצעים אותם בהרדמה מקומית. גם בעניין האשפוז ניתן להבחין בין ניתוחים שיבוצעו באשפוז יום, לעומת ניתוחים מורכבים יותר שידרשו אשפוז ממושך. 

קבעו תור לפרופ' משה פפא, מומחה לכירורגיה וכירורגיה אונקולוגית
דילוג לתוכן